Ο Φόντεν και ο Χάαλαντ ταπείνωσαν τους «διαβόλους» με ΤΡΙΑ γκολ ο καθένας, ο Πεπ έκανε μάθημα στον Τεν Χάαγκ!

man city

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχασε για πρώτη φορά ένα ντέρμπι στην Πρέμιερ Λιγκ υπό τον νέο προπονητή Έρικ Τεν Χάαγκ. Αφού πανηγύρισε στις μονομαχίες με τη Λίβερπουλ και την Άρσεναλ, σήμερα ήταν τελείως υπερθεματισμένος και ταπεινωμένος στο Etihad.

Όχι, αυτό που συνέβη στο Etihad Stadium δεν ήταν ντέρμπι… Ίσως η μονομαχία μεταξύ Μάντσεστερ Σίτι και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα μπορούσε να ονομαστεί έτσι μόνο μέχρι να αρχίσει να κυλάει η μπάλα. Όλο αυτό το τελευταίο μετατράπηκε σε 90 λεπτά κόλασης για τους Κόκκινους Διαβόλους, αλλά όχι στην κόλαση που απολαμβάνουν, όπως συνέβαινε κάποτε… Τότε που τους διαχειριζόταν ο σπουδαίος Σερ Άλεξ Φέργκιουσον.

Είναι σπάνιο στο ποδόσφαιρο δύο παίκτες από την ίδια ομάδα να τελειώνουν το παιχνίδι ως χατ-τρικ, τουλάχιστον στα ντέρμπι. Και η Γιουνάιτεντ παρακολούθησε από πρώτο χέρι τον Έρλινγκ Χάαλαντ και τον Φιλ Φόντεν να γεμίζουν τα δίχτυα τους. Έτσι, η ομάδα της Γιουνάιτεντ, αναβαθμισμένη το καλοκαίρι με νέους ποδοσφαιριστές που κόστισαν 240.000.000 ευρώ, ταπείνωσε τον σκόρερ που κόστισε στους Πολίτες «μόνο» 60.000.000 σε συνεργασία με το «παιδί» που μεγάλωνε στον σύλλογο.

Ήδη μετά το πρώτο ημίχρονο, ήταν 4:0 για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, έτσι οι απογοητευμένοι οπαδοί των Κόκκινων Διαβόλων έφυγαν από τις εξέδρες του Etihad πριν ακόμα ο διαιτητής Μάικλ Όλιβερ σημαδέψει το τέλος των πρώτων 45 λεπτών. Από το πρώτο λεπτό οι πολίτες πήγαν βίαια προς την εστία του Νταβίντ Ντε Χέα, ο οποίος δεν ευθύνεται άμεσα για κανένα από τα γκολ. Τα δίχτυα της Γιουνάιτεντ χτυπήθηκε αρχικά από τον Φιλ Φόντεν στο όγδοο λεπτό μετά από πάσα του Μπερνάρντο Σίλβα και στη συνέχεια ο ασταμάτητος Έρινγκ Χάαλαντ ανακοίνωσε το μικρό του σόου. Σκόραρε δύο γκολ σε διάστημα μόλις τριών λεπτών. Και οι δύο με ασίστ από τον μάγο του ποδοσφαίρου Kevin de Bruyne. Το πρώτο μετά από κόρνερ στο 34, το δεύτερο τρία λεπτά αργότερα καθώς ο Βέλγος τον συνέδεσε κυριολεκτικά με το γκολ.

Η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ξεκίνησε με ένα θεαματικό γκολ του Βραζιλιάνου Αντόνιο για μια αχτίδα ελπίδας για τους φιλοξενούμενους, αλλά στο 65ο λεπτό ο ασταμάτητος Χάαλαντ κατάφερε να κάνει χατ-τρικ: ο Ντε Μπρόινε πήρε ξανά μέρος στη δράση. και ασίστ ο νεαρός Σέρχιο Γκόμεζ, ο οποίος αντικατέστησε τον τραυματία Κάιλ Γουόκερ στο ημίχρονο. Ο Χάαλαντ έστεψε το φανταστικό παιχνίδι με δύο ασίστ για τον Φόντεν. Έτσι έφτασαν και οι δύο στο χατ τρικ!

Μέχρι τη σημερινή μονομαχία, η Σίτι δεν είχε παίξει ντέρμπι αυτή τη σεζόν, αλλά η ταπείνωση της Γιουνάιτεντ έδειξε ότι παρόμοια μοίρα θα μπορούσε να περιμένει οποιονδήποτε επόμενο επισκέπτη στο Etihad, όπου πανηγύρισε εννέα συνεχόμενες φορές. Η Σίτι είναι ακόμα ένα βήμα πίσω από την ηγέτιδα Άρσεναλ, αλλά η εμφάνιση κόντρα στη Γιουνάιτεντ αποκάλυψε ακόμη περισσότερο το ήδη γνωστό γεγονός – ότι ο Γκουαρδιόλα έχει μακράν την πιο ισχυρή ομάδα στο νησί και ότι μετά την άφιξη του Χάαλαντ, είναι επιτέλους έτοιμος να κάνει ένα ένα βήμα παραπέρα στο Champions League.